İLAÇLAR YENİDEN ÖDEME KAPSAMINA ALINDI

27.04.2018 11:57:40

SGK' dan beklenen haber geldi ve organ nakilli hastaların, ömür boyu kullanmaları gereken iki ilaca ödemeleri gereken fark kaldırıldı.

Eskiden olduğu gibi takrolimus ve zoledronik etken maddeli ilaçlar ödeme kapsamına alındı.

Organ nakilli hastaların ameliyat sonrası kullanmak zorunda olduğu ilaçlardan ikisiyle ilgili SGK farklı bir uygulamaya gidince binlerce kişi mağdur olmuştu. Bu mağduriyetin sebebi ise eşdeğer ilaç hesaplamasıydı. Yani SGK ekranında tedavi yönünden eşdeğeri görünmeyen ilaca fiyat farkı çıkıyordu.

Bu nedenle yıllardır eczaneden fark ödemeden temin ettikleri ilaçları almak isteyenler, kutu başına 10 ve 20 TL fark ödemek durumunda kalmıştı.

Uzmanlar böbrek ve karaciğer nakli olan hastaların bu ilaçlardan ayda en az 5 kutu kullanmak zorunda olduğuna dikkat çekmişti. Bu da hastanın cebinden ayda en az 100 liranın çıkması anlamına geliyordu.

Hastalar ise riskli olduğu için 'muadil ilaç' kullanamıyor ve mecburen fark ödemek zorunda kalıyordu.

Uygulamadan vazgeçilmesi için yetkili kurumlara başvuran, Böbrek Hasta Haklarını Koruma ve Sosyal Yardımlaşma Derneği (BÖHAK) , maduriyet yaşayan hastalar adına olumlu neticeye ulaştı.

VE BEKLENEN HABER GELDİ, O İLAÇLAR YENİDEN ÖDEME KAPSAMINDA

Yetkililer, yaşananların sistemsel bir hatadan kaynaklandığını ve SGK ile yapılacak görüşmeler sonrasında mağduriyetin giderileceğini belirtmişti. Ve günler sonra beklenen o haber geldi:

SGK takrolimus ve zoledronik etken maddeli ilaçları yeniden ödeme kapsamına aldığını duyurdu.

Türk Eczacıları Birliği de SGK'nın yaptığı bu düzenlemeyi bir açıklama ile duyurdu. İşte o açıklama:

"Bilindiği üzere 'TR003B' referans fiyat grubu içerisinde bulunan takrolimus etken maddeli ilaçlar, Medula Sisteminde, eşdeğerlikleri bulunmadığından, ancak referans fiyat grupları aynı olduğundan, Sosyal Güvenlik Kurumunca ödenecek bedellerinin hesaplanmasında bu ilaçlar birlikte değerlendirilmekteydi. TR-026A" referans fiyat grubu içerisinde bulunan zoledronik asit etken maddeli ilaçlar da aynı yöntem izlenmekteydi. Takrolimus ve zoledronik asit etken maddeli ilaçlarda oluşan yüksek fiyat farklarına bağlı durum Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu ile Sosyal Güvenlik Kurumu'na yazılı olarak iletilmiştir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından 'Olağanüstü İlaç Geri Ödeme Komisyonu Kararlarına İstinaden Bedeli Ödenecek İlaçlar Listesinde Yapılan Düzenlemeler Hakkında' başlıklı duyuru yayımlanmıştır. Duyuru ekinde bulunan ve 25.04.2018 tarihinde yürürlüğe girecek düzenlemelerin yer listede takrolimus ve zoledronik asit etken maddeli ilaçlarda "TR003B" ve "TR-026A" referans fiyat grubu ibarelerinin kaldırıldığı görülmektedir."

Kaynak: Posta Haber

Yorumlarınız


Haberin okunma sayısı : 3083
Önemli not: diyalizmerkezleri.org, siteye alınan haberlerin içeriği hakkında sorumluluk kabul etmez. Haberi orjinal kaynağından yargı yolu ya da karşılıklı rıza sonucu kaldırtmışsanız, sitemize başvurarak haberin sitemiz içeriğinden de kaldırılmasını sağlayabilirsiniz. Haberlerde gizli reklam bulunması olasılığı vardır.

Diğer Haberler