DİYALİZ HASTALARI İÇİN YAZ MEVSİMİ ÖNERİ ve ÖNLEMLERİ

31.05.2019 10:30:09

Diyaliz hastaları yaz mevsiminde sıvı alımına dikkat etmeli Yaz ayları gerek artan sıcaklıklar gerekse de meyve tüketiminin artması nedeni ile diyaliz hastaları için beslenme açısından en fazla dikkat edilmesi gereken dönemlerden biridir.

Diyaliz hastaları için yaz mevsimi öneri ve önlemleri.

Diyaliz hastaları yaz mevsiminde sıvı alımına dikkat etmeli Yaz ayları gerek artan sıcaklıklar gerekse de meyve tüketiminin artması nedeni ile diyaliz hastaları için beslenme açısından en fazla dikkat edilmesi gereken dönemlerden biridir. Diyalize giren hastaların her daim sıvı alımını asgari düzeyde tutmaları gerektiğini belirten Nefroloji Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Şükrü Sever diyaliz hastalarının yaz mevsiminde dikkat etmeleri gereken hususlar hakkında bilgi verdi.

Sıvı tüketimi diyaliz hastaları için oldukça önemlidir. Artan sıcaklık değerleri ve yaz mevsiminde meyve tüketiminin artması vücutta fazla su birikmesine yol açar. Vücutta biriken fazla sıvı tansiyonu yükseltebilir, ödem ve kalp yetmezliğine yol açabilir. Diyaliz hastaları vücutlarında biriken suyu ancak diyalizle atabildikleri için fazla sıvı tüketimi diyalizde uzaklaştırılması gereken sıvıyı artıracağından bu diyalizde kramp ve ani tansiyon düşmesine yol açacaktır.

Tuz tüketimine dikkat.

Diyaliz hastalarının her zaman olduğu gibi yaz aylarında da özellikle tuzlu, fosfor ve potasyum içeren besinleri tüketirken kontrollü olması gerekiyor. Tuzlu besinler susama hissi yarattığından, kişinin su içerek iki diyaliz seansı arasında fazla kilo alımına ve yüksek tansiyona sebep olur. Yüksek tansiyon ya da çok su içme sonucu kalp duvarları gerilir, zamanla kalp büyür ve kalp yetmezliği meydana gelir. Besinler yoluyla alınan fazla fosforun kanda birikmesi Üremik Kemik Hastalığı denen bir çeşit kemik hastalığına, kan damarları ve yumuşak dokularda kireçlenmeye sebebiyet verir. Bir diğer etken madde olan potasyumun ihtiyaçtan fazla alınması sonucu kanda potasyum miktarı yükselir ve kalp krizine neden olur. Bundan dolayıdır ki diyaliz hastaları besinleri tüketirken kontrolü elden bırakmamalı.

Diyaliz hastaları için yaz önerileri.

Diyaliz hastalarına moral yönünden yararlı olacağı için tatile çıkmaları yönünde tavsiyede bulunan Prof. Dr. Sever, yaz mevsiminde nasıl davranmaları gerektiğiyle ilgili hastalara bir dizi öneride bulundu:

Yaz mevsiminde güneşin etkisinin yoğun olduğu öğle saatlerinde güneşin altında kalmamalı, ani kramplar yaşayabilme riskine karşı denize girmek isteyen diyaliz hastaları derin yerleri tercih etmemeli, dışarıda vakit geçirmeyi planlayan diyaliz hastaları yemek yemeden önce alınması gereken fosfor bağlayıcı ilaçlarını yanlarında taşımalı ve imkanlar ölçüsünde az tuz içeren besinleri tercih etmeli.

Tatil öncesi tüm tedbirler alınmalı.

Diyaliz hastaları tatil planı yaparken diyalize girecekleri merkez için önceden rezervasyon yaptırmalı, tatile çıkmadan kendi merkezlerinden tıbbi durumları ile ilgili bir rapor almalı, ilaç bulma sıkıntısı yaşamamak için en azından bir hafta yetecek kadar ilaç, tansiyon aleti, şeker ölçüm aletini yanlarında bulundurmalı, aşırıya kaçmamak kaydıyla fiziksel aktiviteler gerçekleştirmelidir.

Meyve yerken porsiyon kontrolü doğru yapılmalı.

Meyvelerdeki su oranın fazlalığı diyaliz hastaları açısından risk taşır. Meyveler, yaklaşık olarak yüzde 90 su içerir. Bir orta boy şeftali, elma ya da 5-6 adet çilek bir bardak suya denk gelmektedir. Yine büyükçe bir dilim karpuz iki bardağa yakın sıvı içerir. Diyaliz hastaları aşırıya kaçmadan porsiyon kontrolünü doğru yaptıkları takdirde yaz mevsiminin nimetlerinden faydalanabilirler.

Kaynak: BÖHAK

Yorumlarınız


Haberin okunma sayısı : 2424
Önemli not: diyalizmerkezleri.org, siteye alınan haberlerin içeriği hakkında sorumluluk kabul etmez. Haberi orjinal kaynağından yargı yolu ya da karşılıklı rıza sonucu kaldırtmışsanız, sitemize başvurarak haberin sitemiz içeriğinden de kaldırılmasını sağlayabilirsiniz. Haberlerde gizli reklam bulunması olasılığı vardır.

Diğer Haberler