BÖBREK NAKLİNİ ETKİLEYEBİLECEK KRONİK HASTALIKLAR NELERDİR ?

7.09.2019 09:02:55

Böbrek Naklini Etkileyebilecek Kronik Hastalıklar Nelerdir?

Son dönem böbrek yetmezlikli hastaların hemen tamamı böbrek nakli adayıdır. Kronik hastalıkların bazıları nakil sürecini, nakil sonrası böbrek ömrünü etkileyebilir.

ŞEKER HASTALIĞI:

Tip 1 veya 2 şeker hastaları böbrek naklinden en fazla yararı görebilecek hasta grubudur ve böbrek nakli bu hastalara yapılabilir. Bu hastaları böbrek naklinden uzak tutmak, 2 yıl içinde %50'sinin, 5 yıl içinde % 80'inin ölümüne seyirci kalmak demektir. Ancak şeker hastalığı bulunan kişiler böbrek vericisi olamazlar.

TANSİYON HASTALIĞI:

Böbrek yetmezliğinde kan basıncı yüksekliği sık görülen bir durum olmasının yanı sıra böbrek yetmezliğinin ilerlemesine ve kalp-damar hastalıklarına yol açması nedeniyle önemlidir. Kan basıncının belirlenmiş değerlere indirilmesi gereklidir. Hipertansiyon nedeniyle böbrek yetmezliği olan hastalar böbrek nakli olabilirler.

HEPATİT C ENFEKSİYONU VE BÖBREK NAKLİ:

Hepatit C enfeksiyonu, böbrek nakli için bir engel değildir. Bütün alıcı adayları, hepaptit C enfeksiyonu yönünden araştırılmalıdır. Sirozu mevcut Hepatit C enfeksiyonu olan alıcı adayı hastalar böbrek nakli yönünden uygun olmayıp, ancak kombine karaciğer ile birlikte böbrek nakli yönünden değerlendirilmelidir.

Hepatit C enfeksiyonu olan canlı veya kadavradan böbrekler, rızaları alınarak Hepatit C enfeksiyonu olan alıcılara takılabilir

HEPATİT B ENFEKSİYONU VE BÖBREK NAKLİ:

Hepatit B enfeksiyonu da, böbrek nakli için engel değildir. Bütün böbrek nakli alıcı adayları, Hepatit B enfeksiyonu yönünden araştırılmalıdır. Sirozu mevcut Hepatit B enfeksiyonu olan alıcı adayı böbrek nakli yönünden uygun olmayıp, ancak kombine karaciğer ile birlikte böbrek nakli yönünden değerlendirilmelidir.

Hepatit B ile enfekte olmuş canlı veya kadavradan böbrekler rızaları alınmak koşuluyla Hepatit B enfeksiyonu olan, aşılanmış veya hastalığı geçirmiş alıcı adaylarına nakledilebilir.

Aktif karaciğer hastalığı olan alıcı adaylarına mutlaka nakil öncesi hepatit B enfeksiyonu tedavisi uygulanmalıdır.

ŞİŞMAN / ZAYIF ALICI ADAYLARI:

Aşırı zayıflık nakil sonrası enfeksiyon ve yara iyileşmesinde gecikme gibi durumları yanında getirir.

Hasta ve takılan böbreğin ömürleri şişman alıcılarda şişman olmayanlara göre daha kötü bulunmuştur. Bu durumdan kalp hastalıkları ve enfeksiyonlara yatkınlık sorumludur.

Bekleme listesindeki hastalar normal kilolarına inmeleri (veya çıkmaları) konusunda özendirilmeli, diyet programları verilmeli ve ideal kilolarını korumaları sağlanmalıdır.

KANSER HASTALIĞI:

Kanser hastalığı olan alıcı adaylarında nakil sonrası verilen bağışıklığı baskılayan tedavi kanser hastalığının seyrini kötü yönde etkileyebilir. Ayrıca kanser hastasının beklenen yaşam süresi kısa ise bu hastaya böbrek nakli yapılması doğru olmayacaktır. Ancak bunun dışında alıcıdaki tedavi olmuş kanser hastalığı nakil için kesin bir engel teşkil etmez. Her hasta, tümörün tipine ve tedavi sonrası tümörden arınmış bekleme zamanına göre ayrı ayrı değerlendirilir ve böbrek nakli bu bekleme zamanından sonra yapılabilir.

Kaynak: Dr. Öğretim Üyesi, ZUHAL ATAN UÇAR

Yorumlarınız


Haberin okunma sayısı : 2740
Önemli not: diyalizmerkezleri.org, siteye alınan haberlerin içeriği hakkında sorumluluk kabul etmez. Haberi orjinal kaynağından yargı yolu ya da karşılıklı rıza sonucu kaldırtmışsanız, sitemize başvurarak haberin sitemiz içeriğinden de kaldırılmasını sağlayabilirsiniz. Haberlerde gizli reklam bulunması olasılığı vardır.

Diğer Haberler