ORGANLARINIZI VASİYET EDİN

21.05.2012 14:52:26

 

"Organlarınızı vasiyet edin"

Organ ve Doku Nakli Bölge Koordinasyon Merkezi Sorumlu Hekimi Dr. Settar Ekinci, "Organlarını bağışlayan kişiler ailelerine organ bağışı ile ilgili vasiyetinin olduğunu söylesinler" dedi.

19 Şubat 2012 Pazar, 18:27:25
 
organ bağışı vasiyet organ nakli
 
 

Organ bağışının önemine değinen Organ ve Doku Nakli Bölge Koordinasyon Merkezi Sorumlu Hekimi Dr. Settar Ekinci, "Organ ve Doku Bağış Belgesi doldurmak isteyen tüm vatandaşlar bütün hastanelerimize başvurabilirler. Hastanelerimizdeki organ doku bürolarımıza başvuru yaptıkları takdirde kendilerine organ doku bağış kartı verilecektir. Ancak organ doku bağış kartı dolduran kişinin beyin ölümü gerçekleşmesi halinde mutlaka aileden veya yakınlarından organlarının kullanılması için izin gerekmektedir. Bu
nedenle organ bağışı kartı dolduran tüm vatandaşlarımızdan bizim isteğimiz bu bağış kartını doldurdukları zaman mutlaka ailelerine ve yakınlarına bu konuda bilgi vermeleri ve bu konuda vasiyetinin olduklarını söylemeleri çok önemlidir. Aksi takdirdeorgan bağışı yapan kişi her ne kadar organlarını bağışlasa da aile izin vermediği sürece kişinin organlarını alamıyoruz" diye konuştu.

Ekinci, Türkiye'deki organ bağışı yetersizliğinin önüne geçmek için organ bağışı kartı yerine Sağlık Bakanlığı'nın "Elektronik Vasiyetname Kartı" hazırlığı içinde olduğunu da sözlerine ekledi.

İHA

Yorumlarınız


Haberin okunma sayısı : 3935
Önemli not: diyalizmerkezleri.org, siteye alınan haberlerin içeriği hakkında sorumluluk kabul etmez. Haberi orjinal kaynağından yargı yolu ya da karşılıklı rıza sonucu kaldırtmışsanız, sitemize başvurarak haberin sitemiz içeriğinden de kaldırılmasını sağlayabilirsiniz. Haberlerde gizli reklam bulunması olasılığı vardır.

Diğer Haberler