ORGAN NAKLİNDE 'DEVRİM' CİHAZ

18.03.2013 07:06:20

İngiltere’nin Oxford Üniversitesi’nden biliminsanları, nakledilecek organları bağışçının vücudu dışında canlı tutan bir cihaz geliştirdi.

 
Telegraph gazetesinin haberine göre cihaz, karaciğer ve diğer organların nakillerinde devrim yaratabilir. Cihaz sayesinde nakİl organ sayısı ikiye katlanabilir.
 
İKİ HASTADA İŞE YARADI
 
Mevcut şartlarda, bağışlanan karaciğer 4 derecede, 12 saat vücut dışında bekletilebiliyor. Yeni cihaz ise organı vücut sıcaklığında tutarken, kan, oksijen ve diğer besleyicilerin sağlıklı dolaşımını sağlıyor. Denemeler, cihaz sayesinde organların 72 saate kadar vücut dışında tutulabileceğini gösterdi. Üstelik cihaz, bağışlanan karaciğerin hasarlı hücrelerini de onarabiliyor. Diğer organlar için benzer cihazlar yapmak da mümkün olacak. Londra’daki King’s College Hastanesi’ndeki pilot denemelerde iki hasta üstünde kullanılan cihaz başarılı oldu.

Yorumlarınız


Haberin okunma sayısı : 3306
Önemli not: diyalizmerkezleri.org, siteye alınan haberlerin içeriği hakkında sorumluluk kabul etmez. Haberi orjinal kaynağından yargı yolu ya da karşılıklı rıza sonucu kaldırtmışsanız, sitemize başvurarak haberin sitemiz içeriğinden de kaldırılmasını sağlayabilirsiniz. Haberlerde gizli reklam bulunması olasılığı vardır.

Diğer Haberler