1 GÜNDE 70 ORGAN BAĞIŞI

25.01.2013 21:21:53

 ANTALYA - Turkish Medical Student International Commite (TURKMSIC),

Türk Tıp Öğrenciler Birliği Akdeniz Yerel Kurulu olarak, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde ’Cana Can Kat’ adlı organ bağışı etkinliği düzenledi.


Etkinlik kapsamında hastaneye gelen hasta ve hasta yakınlarını organ bağışı konusunda bilgilendiren tıp öğrencileri, tabuları yıkmaya çalıştıklarını söyledi. Yanlış bilinenlerin üzerine giderek birebir görüştükleri bireyleri organ bağışı konusunda bilgilendirdiklerini aktaran tıp öğrencileri, "Ayrıca organ bağışı da aldık. Gün boyu çalışmalarımız sırasında 70 organ bağışı aldık, yüzlerce kişiyi de bilgilendirdik" dedi.


Öğrenciler, Akdeniz Böbrek Hastaları ve Sosyal Yardımlaşma Derneği (AKBÖHONDER) yöneticilerinin de ziyaret ettiği stantlarda, halkın organ bağışı konusunda bilgi düzeyinin ölçüldüğü bir de anket uyguladı. Organ Bağışı Anketi’nde, ’Organlarınızı bağışlamayı düşünüyor musunuz? Ailenizle organ bağışı konusunda hiç konuştunuz mu? Ölüm halinde bir yakınınızın organlarını bağışlar mısınız’ gibi sorular yer aldı.

‘ORGAN BAĞIŞI KONUSUNDA İNSANLARIN ÇEKİNCELERİ VAR’

Etkinliğe katılan Leyla Yıldız, Burçin Özkaya, Hanife Özbay, Hayrullah Türkmen, Elif Yılmaz, Damla Çetinkaya, Pırıl Çeviker ve Gözde İbat, organ bağışı konusunda insanların birtakım çekinceleri olduğunu belirterek, "Dini açıdan günah olduğunu düşünen ya da ölmeden organlarının alınacağını düşünenler oluyor. Bu konuda aldığımız eğitimi uygulama fırsatı bulduk. Bu konuda insanlarımızın daha duyarlı olmaları konusunda bilgi verdik. Tüm insanları organ bağışı konusunda duyarlı olmaya çağırdık" dedi.

Tıp öğrencisi Leyla Yıldız, "Standımıza gelerek başvuruda bulunanların bazıları, daha önce de organ bağışında bulunmak istediklerini, ancak nereye gitmesi gerektiğini bilmeyenlerden oluşuyordu. Kurduğumuz stant gönüllü bağışçılar için de fırsat oldu. Bağış yapanlara küçük hediyeler vererek onları ödüllendirdik. Çok da mutlu oldular. Ayrıca AKBÖHONDER yöneticileriyle de ortak proje yapmak için girişimlerde bulunmayı konuştuk" diye konuştu.

Yorumlarınız


Haberin okunma sayısı : 2800
Önemli not: diyalizmerkezleri.org, siteye alınan haberlerin içeriği hakkında sorumluluk kabul etmez. Haberi orjinal kaynağından yargı yolu ya da karşılıklı rıza sonucu kaldırtmışsanız, sitemize başvurarak haberin sitemiz içeriğinden de kaldırılmasını sağlayabilirsiniz. Haberlerde gizli reklam bulunması olasılığı vardır.

Diğer Haberler